Leczenie kolan

W gabinecie EKODOKTOR wykonujemy diagnostykę USG kolan oraz leczenie chorób zwyrodnieniowych oraz stanów po urazach nie wymagających leczenia operacyjnego. Stosujemy metody medycyny regeneracyjnej, przyspieszając procesy naprawcze.

Stosowane metody lecznicze:

  • Leczenie osoczem bogatopłytkowym ,oraz fibryną bogatopłytkową PRP i I-PRF przyspieszają gojenie się ran oraz regenerację ścięgien, mięśni, więzadeł, tkanki chrzęstnej i kostnej. Aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują replikację komórkową, tworzenie naczyń, pobudzają metabolizm i podział komórkowe. Zabieg polega na wstrzyknięciu pozyskanego osocza bogatopłytkowego/fibryny bogatopłytkowej w zmienione chorobowo tkanki miękkie i stawy, np. mięśnie, więzadła, naderwane ścięgna. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG, gdyż grubość leczonej tkanki często nie przekracza kilku mm. U pacjentów z łokciem golfisty, czy kolanem skoczka wystarczy wykonać badanie palpacyjne i podać osocze w miejscu najbardziej bolesnym. Leczenie obejmuje od 1 do 3 zabiegów w odstępach 3-tygodniowych i należy do decyzji lekarza.
  • Fibryna bogatopłytkowa wraz z płytkami krwi, płytkopochodnymi czynnikami wzrostu oraz komórkami macierzystymi tworzy przestrzenną strukturę. Ta struktura MATRIX stale i w długim okresie czasu stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia ciała. Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej.
    Fibrynę bogatopłytkową możemy zastosować punktowo w miejsca szczególnie wymagające intensywnej regeneracji tkanek, również w ubytki tkanek, np. ubytki mięśni, ścięgien.

 

Czynniki wzrostu osocza:

  • Uwalniane z płytek krwi przyspieszają zrosty kostne i gojenie tkanek miękkich, takich jak mięśnie i ścięgna. W warunkach operacyjnych wspomagają proces w leczenia stawów rzekomych kości. Biorą udział w leczeniu urazów sportowych, rekonstrukcjach więzadeł, w regeneracji zerwanego ścięgna Achillesa. Czynniki wzrostu wspierają leczenie wszystkich schorzeń, w których istnieje prawdopodobieństwo słabszego gojenia organizmu: w uszkodzeniach masywnych, wielomiejscowych, owrzodzeniach. Osocze bogatopłytkowe zastosujemy przy zabiegach wymagających dużej ilości materiału, np. do ostrzyknięcia ran, poparzeń, zmian wielomiejscowych.

Czy zabieg jest bezpieczny?

  • Tak, zabieg jest bezpieczny. Osocze lub fibryna bogatopłytkowa pozyskane są krwi własnej pacjenta i w krótkim czasie podane pacjentowi. Dlatego wykluczone jest ryzyko nietolerancji, alergii, reakcji immunologicznych oraz transmisji wirusowych. Podczas zabiegu muszą być przestrzegane odpowiednie procedury, sam zabieg przeprowadzają wykwalifikowani lekarze. Czasami po zabiegu może pojawić się czasowa bolesność w miejscu wkłucia oraz drobne siniaki w miejscu nakłucia, które znikną po kilku dniach.

Jak przygotować się do zabiegu?

  • W dniu zabiegu należy wypić przynajmniej 1,5 l wody. Pacjent nie powinien stosować NLPZ Można stosować Paracetamol lub Tramal. W dniu zabiegu należy zrezygnować z zajęć sportowych, sauny, gorących kąpieli.
Wstrzyknięcia kwasu hialuronowego do stawu kolanowego
Staw kolanowy ulega bardzo często urazom sportowym oraz urazom przez wykręcenie stawu gdzie dochodzi do uszkodzenia łąkotek lub więzadeł. Oraz torebki stawowej. Również bardzo często występują tutaj zmiany zwyrodnieniowe, wynikiem czego jest uszkodzenie chrząstki stawowej. Prowadzi to do bólu przy ruchach poprzez tarcie. Dostawowe podawanie kwasu hialuronowe jest jedną z metod skutecznego łagodzenia dolegliwości bólowych. Według danych naukowych nie tylko zmniejsza subiektywne odczuwanie bólu ale jednocześnie pobudza produkcję endogennego kwasu hialuronowego przyczyniając się do poprawy stanu chorego stawu przyczyniając się do poprawy zakresu ruchów w tym stawie. Iniekcje dostawowe z kwasu hialuronowego są efektywną i bezpieczną formą leczenia gonatrozy czyli choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Są prace wskazujące nawet na poprawę  stanu chrząstki stawowej. Wykazano przewagę kwasu hialuronowego nad iniekcjami z kortykosterydów które chociaż dają szybszy efekt p/bólowy, ale trwa on krócej i dochodzi do dalszego uszkodzenia chrząstki stawowej przyczyniając się do konieczności do alloplastyki operacyjnej stawu kolanowego. Leczenie kwasem hialuronowym możemy łączyć także z leczeniem przy pomocy PRP lub I-PRF. Są też prace hiszpańskie wskazujące na korzystne łączenie z iniekcjami ozonowymi.

Oczywiście oprócz wstrzyknięć dostawowych ważna jest  też rehabilitacja oraz odpowiednie odżywianie, a także przy nadwadze redukcja masy ciała

Umów się na konsultację

 

Iniekcje ozonowe okołostawowe

Ozon ma wszechstronne działanie. Jest  utleniaczem o wiele silniejszym od tlenu cząsteczkowego. Ma intensywne działanie bakteriobójcze grzybobójcze i wirusobójcze. Przyczynia się do poprawy ukrwienia i unaczynienia tkanek. Ozon przyspiesza gojenie tkanek oraz likwidację blizn. Lepsze dotlenienie tkanek poprawa krążenia przyczynia do poprawy funkcji całego organizmu. Ozon można stosować na różne sposoby dożylnie we wlewie z roztworem soli fizjologicznej, bezpośrednio ozonowanie pobranej krwi, ale także można podawać w iniekcjach dostawowych albo okołostawowych

Umów się na konsultację