KRIOLEZJA LECZENIE BÓLU

Ból jest najgorszym doznaniem człowieka. Boimy się bólu, nie chcemy jego cierpieć.
Często jest tak, że bardziej niż choroby lub śmierci obawiamy się cierpienia bólu. Leki p/bólowe są najczęściej używanymi lekami. Świetnie medycyna radzi sobie z leczeniem bólów ostrych z  bólami operacyjnymi. Tu postęp jest ogromny, minęły te czasy gdy ludzie cierpieli tortury podczas operacji. Jednak leczenie bólu przewlekłego jest nadal problemem medycznym. Mimo dużej ilości leków p/bólowych i p/zapalnych nie zawsze one pomagają. Leczenie zimnem znane jest od dawna. Stłuczenia, urazy sportowe są leczone przez zamrażanie. Krioterapia czyli leczenie zimnem miejscowe lub ogólnoustrojowe też w medycynie też jest stosowane już od wielu lat. Nową metodą natomiast jest kriolezja lub krioangalgezja. Polega na blokowaniu nerwów bólowych, jest to specjalistyczna technika umożliwiająca długotrwała redukcje dolegliwości bólowych w warunkach interwencyjnego leczenia bólu. Zastosowania kliniczne krioanalgezji obejmują następujące zaburzenia: ból twarzoczaszki w następstwie nerwobólu nerwu trójdzielnego, nerwobólu nerwu usznego tylnego i nerwobólu nerwu językowo-gardłowego; ból ściany klatki piersiowej związany z różnymi zaburzeniami, takimi jak nerwiaki po torakotomii, uporczywy ból po złamaniach żeber oraz nerwoból popółpaścowy zlokalizowany w obrębie klatki piersiowej; bóle brzucha i miednicy w przebiegu nerwobólu nerwu biodrowo-pachwinowego, nerwu biodrowo-podbrzusznego, nerwu płciowo-udowego i nerwu podżebrowego; nerwoból nerwu sromowego; bóle pleców i bóle kończyn dolnych w następstwie patologii stawów kręgosłupa lędźwiowego, rzekoma rwa kulszowa; ból związany z więzadłem międzykolcowym lub nerwem pośladkowym górnym, ból stawu krzyżowo-biodrowego, nerwoból nerwów pośladków, zapalenie nerwu zasłonowego, a także różne postacie neuropatii obwodowych, jak również bóle w obrębie kończyny górnej w przebiegu zapalenia nerwu nadłopatkowego,  bądź inne stany związane z zapaleniem nerwów obwodowych. Są to zespoły bólowe trudne do leczenia więc metoda leczenia która przynosi pomoc w tych stanach jest bardzo cenna. 

Na czym polega kriolezja?

Kriolezja polega na zamrożeniu przy pomocy odpowiedniego urządzenia nerwu obwodowego do temperatury -90o C. Powoduje to trwałe uszkodzenie przewodnictwa nerwowego w danym nerwie bólowym. Odbywa się to pod kontrolą USG po wcześniejszej identyfikacji gałązki nerwu poprzez elektrostymulację, więc jest to działanie precyzji, które stara się wykluczyć do maksimum uszkodzenie nerwu ruchowego.

Jak długa działa kriolezja?

W zależności od okolicy oraz typu nerwu można wykluczyć przewodnictwo bólowe na okres od 6-24 miesięcy.

Czy można zabieg kriolezji powtarzać?

Tak zabieg może być powtarzany, jeżeli wracają dolegliwości bólowe.

Dlaczego ból powraca?

Kriolezja nie leczy samej przyczyny bólu tylko wyłącza przewodnictwo bólowe w danym nerwie, poprzez uszkodzenie nerwu. Jednak zachowane jest onerwie czyli komórki otaczające włókno nerwowe. Powodują one stopniową odbudowę nerwu. Dlatego nerw się odradza i wraca przewodnictwo w tym nerwie. Jednak daje to pacjentowi „odpocząć od bólu” na długi okres. W tym czasie powinna być prowadzona rehabilitacja, która likwiduje przyczynę powstania bólu w danej okolicy, wtedy może to trwale wyleczyć pacjenta.

Czy jest to zabieg bolesny?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dolegliwości bólowe są niewielkie. Jednak nie można całkowicie znieczulić, aby nić nie czuć, gdyż jest potrzebna współpraca pacjenta. Przy stymulacji to pacjent musi powiedzieć lekarzowi czy jest to ten rodzaj bólu, który odczuwa na co dzień i który mu przeszkadza w życiu. Także musimy zdiagnozować, czy nie jest to nerw ruchowy, aby przypadkowo nie uszkodzić nerwu ruchowego i nie spowodować jakiegoś niedowładu.

Czy jest to zabieg bezpieczny?

W każdym leczeniu zabiegowym są możliwe powikłania. Jednak przy dołożeniu wszelkich starań i dobrej identyfikacji gałązki bólowej danego nerwu jest ono bardzo małe. Mamy najwyższej klasy urządzenie, które zapewnia maksimum bezpieczeństwa. Zabieg wykonywany jest warunkach sterylnych.  Stosowane jest tylko znieczulenie miejscowe, aby  wprowadzić bezboleśnie sterylną sondę po skórę w okolicę nerwu. Odbywa się to pod kontrolą USG. Zabieg trwa krótko, więc ryzyko infekcji jest niewielkie. Można więc posumować że jest to bardzo bezpieczny, minimalnie inwazyjny zabieg.

<<<<<Umów się na konsultację >>>>>