Stwardnienie tętnic czy kości

Umrzeć z powodu złamania  kości czy zawału lub udaru mózgu? Osteoporoza jest bardzo rozpowszechniona. Zgony na choroby serca oraz udary mózgu stanowią najczęstszą przyczynę zgonu w Polsce. U starszych ludzi złamanie szyjki kości udowej lub złamanie   kręgosłupa też często kończy się śmiercią wskutek powikłań. Okazuje się, że obydwa te procesy mogą mieć podobne przyczyny  czyli niedobór witaminy wit. D3 oraz witaminy wit. K2. Niedobór witaminy D jest bardzo powszechny. Piszą że w Polsce może to być nawet 90%. U moich pacjentów trafiających do mojego gabinetu z różnymi problemami większość ma niedobór witaminy D. Nie jest natomiast badany poziom witaminy K2 gdyż nie ma norm ustalonych więc  nie bada się jej poziomu w organizmie. Witamina K znana jest od dawna. Odkryta została  w 1929 przez duńskiego biochemika Henryka Dama. W 1943 otrzymał za to nagrodę Nobla. Stwierdził wtedy, że istnieje witamina K1 i K2. Odkrycia dokonał na kurczakach karmiąc je dietą niskotłuszczową stwierdził wybroczyny podskórne. Przez wiele lat wiązano rolę witaminy K tylko z hamowaniem krzepnięcia gdyż witamina K wpływa na produkcję czynników krzepnięcia takich jak: protrombiny cz.II , poza tym wpływa na produkcję także  innych czynników  krzepnięcia ( VII, IX , X ).

Co to jest witamina K?

Nazwa witamina K pochodzi właśnie od krzepnięcia ( Koagulationsvitamin) . Od kilku lat na świecie zawrzało gdy okazało się, że witamina K1 i K2 różnią się bardzo w działaniu na organizm. Głośno się stało w Polsce dzięki   Panu Jerzemu Ziębie dzięki jego niestrudzonej pracy w upowszechnianiu wiedzy światowej.  Witamina K1 ( Fitomenadion, filochinon ) zawarta jest w wielu zielonych roślinach takich jak lucerna, jarmuż, szpinak, sałata, kapuście, awokado i wielu innych  produktach roślinnych poza tym w mleku, jajkach wątrobie. Praktycznie rzadko kiedy jest jej niedobór. Witamina K2 ( menachinon  ) wytwarzana jest w przewodzie pokarmowym przez symbiotyczne bakterie . Mamy jeszcze witaminę K3 (menadion) jest witaminą syntetyczną i nie występuje w przyrodzie. Należy zachować ostrożność a tak naprawdę odradzam jej stosowanie, bo może wywołać efekty uboczne w postaci uszkodzenia wątroby oraz niedokrwistość. Natomiast przy naturalnej witaminie K nie stwierdzono  toksyczności nawet w dużych dawkach.

Jakie jest działanie witaminy K2?

Dzisiaj omówię tylko ogólnie działanie witaminy K2 dokładniej opiszę w następnych wpisach. Nie będę opisywał jej działania na układ krzepnięcia podam tylko to że jest o wiele mniejszy niż wit. K1. Na temat krzepliwości napiszę oddzielny wpis bo jest to temat ważny a przy tym trudniejszy i wymaga odrębnego wyjaśnienia. Wymienię tylko korzystne działanie witaminy K2 a będę wyjaśniał je dokładniej  w kolejnych  wpisach. Witamina K2 ma działanie korzystne w;

 • Osteoporozie
 • Cukrzycy
 • Stwardnieniu tętnic
 • Miażdżycy
 • Choroby serca
 • Starzenie organizmu
 • Choroba Alzheimera
 • RZS
 • Stwardnienie rozsiane ( SM )
 • Ciążą i problemy z zajściem w ciążę
 • Żylaki
 • Choroby nowotworowe

Rodzaje witaminy K2

Witamina K2 jest menachinonem czyli posiada pierścień chinonu a w zależności od długości  łańcucha i stopnia „nasycenia” dzielą się na różne typy Długość pierścienia bocznego wskazuje na nazwę konkretnego menachinonu Znaczenie ma podział na menachinony z krótkim łańcuchem z których najważniejsza jest  MK4 oraz z długim łańcuchem MK 7, MK8, MK9.  MK4 występuje w produktach zwierzęcych ma krótki czas działania wynoszący 2-3 godziny.  Natomiast witamina K2 zawarta w sfermentowanych produktach takich jak natto czy miso  zawiera różne podtypy.  Zawarta witamina K2  MK7 działa nawet do 72 godzin. Dla Europejczyków natto  jest trudne do przełknięcia ze względu na swój bardzo nieprzyjemny zapach chociaż istnieją już produkty pozbawione tego zapachu. Są jednak suplementy uzyskiwane z natto zawierające witaminę .

Witamina K2 jest jedną z najważniejszych witamin dla  naszego zdrowia.

Dlatego konieczne jest przyjmowanie jej zarówno profilaktyczne jak i lecznicze. Wskazane jest przyjmowanie witaminy K2 łącznie z witaminą wit D3   wtedy jednak trzeba zwiększyć dawki  wit. K2.

Jak uzupełnić witaminę K2?

Mamy już na  szczęście  dostępną w formie naturalnych suplementów. Profilaktycznie wskazane jest przyjmowanie 100-200 mikrogramów. Są doniesienia że wapń przyjmowany bez witaminywit K2 powoduje zwiększone zwapnienie tętnic które prowadzić może do zawałów serca, udarów mózgu  i innych zaburzeń krążenia.

Jerzy Zięba witamina K2

 


404