Czy wapń może zabić?

Wszyscy pewnie słyszeli o tym że potrzebny jest nam wapń. Wiadomo kości zbudowane są z wapnia, wapń też potrzebny jest nam do wielu przemian komórkowych. Jak spada poziom wapnia we krwi może dojść do tężyczki. To wszystko prawda. Dietetycy i lekarze zalecają pić mleko lub spożywać suplementy  wapnia bo grozi osteoporoza. Okazuje się jednak, że w starszym wieku wapń brany bez witaminy D oraz witaminy K2 może prowadzić do zwapnienia tętnic, które może być przyczyną zawału.

Czy osteoporoza jest problemem?

Osteoporoza w krajach rozwiniętych jest ogromnym problemem. Po 50 tym roku życia stwierdzana jest u 25% kobiet oraz 20% mężczyzn. Szczególnie nasila się to zjawisku  u kobiet po menopauzie. W Polsce zagrożonych osteoporozą jest 9 mln obywateli. Potwierdzona badaniami jest osteoporoza u 1,3 mln kobiet oraz 0,9 mln mężczyzn. Te liczby pokazują skalę problemu. Co roku  stwierdzanych jest około 14 tysięcy złamań kości biodrowej lub kręgosłupa. Część chorych umiera w wskutek powikłań szczególnie zapalenia płuc.

Dlaczego powstaje osteoporoza?

Kość ma skomplikowaną budowę. To nie  tylko wapń. Kość możemy porównać do zbrojonego żelbetonu. Kość jest zbudowana z białka kolagenu w postaci siatki jakby zbrojenia, włókien kolagenowych, między którymi są komórki osteocyty odkładające minerały szczególnie zawierające wapń ale nie tylko wapń. W skład kości wchodzi o wile więcej minerałów. Oto niektóre z nich:

  • wapń
  • magnez
  • fosfór
  • mangan
  • bor
  • krzem
  • cynk
  • selen

Komórki kostne osteocyty,  tworzą  strukturę kostną. Kości podlegają stałym przemianom. Kości są z jednej strony twarde i wytrzymałe, ale także elastyczne. W miejscach   zwiększonego nacisku kość jest bardziej zbita w pozostałych jest jest cieńsza i elastyczniejsza. Są kości długie i krótkie oraz płaskie. Inna jest nasada kości inaczej zbudowany jest trzon. Kość długa ma w środku jamę w której znajduje się szpik kostny. Kości ulegają wpływom hormonów. Główne hormony to kalcytonina oraz parathormon. Wiele innych hormonów także ma wpływ na kości jak hormony płciowe płciowe, hormon wzrostu, hormony nadnerczy. Osteoblasty powodują powstawanie osteocytów czyli komórek dojrzałych kości. Proces ten nasila kalcytonina do tego potrzebna jest także witamina D oraz witamina K2. To one ukierunkowują wapnienie kości. Parathormon pobudza osteoklasty do procesów osteolitycznych, które pochłaniają komórki osteocytów. Jeżeli ten proces się nasila dochodzi do osteoporozy.   Tak w skrócie  odbywa się proces odbudowy lub niszczenia kości.  Prawidłowo procesy te zachodzą jednocześnie, co zapewnia   utrzymanie kości w prawidłowym stanie. W dzieciństwie przeważają procesy budowy kości,  w starszym wieku proces niszczenia kości. Jeżeli układ hormonalny jest w stanie prawidłowej równowagi i dostarczamy odpowiedniej dawki witamin oraz składników mineralnych oraz aminokwasów, to nigdy nie dochodzi do nadmiernego niszczenia kości ani osteoporozy. Ważnym czynnikiem jest prawidłowa równowaga kwasowo-zasadowa. Większość ludzi jest jednak zakwaszona, co powoduje także ubytki minerałów potrzebne do zobojętnienia kwaśnych produktów przemiany materii.

Co z tym wapniem dlaczego może być niebezpieczny?

Jak podaje  Jerzy Zięba w swojej książce ” Ukryte Terapie” w 2011 roku zostały opublikowane dane wskazujące, że kobiety które przyjmowały suplementy wapnia, aby zapobiec osteoporozie, o wiele częściej ulegały udarom mózgu, zawałom serca w skutek zwapnienia tętnic. Natomiast nie poprawił  się ich stan kości i osteoporoza występowała tak samo często. Udary mózgu oraz zawały to najczęstsze przyczyny zgonów. Wskazuje to że nadmiar wapnia może pośrednio przyczynić się do zgonów, jeżeli nie jest przyjmowany łącznie z witaminą D3  oraz witaminą K2.   Bez tych witamin organizm nie wie co ma robić z wapniem, który spożywamy. 

Jak więc zapobiegać osteoporozie?

Jak już pisałem kości nie są zbudowane tylko z wapnia. Ważna jest odpowiednia równowaga kwasowo-zasadowa. W kwaśnym środowisku kości rozmiękają i wapń wydalany jest z moczem powodując co najwyżej kamienie w nerkach.  Do budowy kości potrzebny jest kolagen. Kolagen  powstaje z aminokwasów, takich jak   lizyna, czy hydroksyprolina, a do jego produkcji potrzebne są duże ilości witaminy C.  To znaczy przynajmniej 2-3 gramy dziennie najlepiej z flawonoidami (a nie jak piszą w poradnikach 60mg).  Do odpowiedniej przemiany i mineralizacji kości konieczne są odpowiednie dawki witaminy D3 oraz witamny K2, aby organizm mógł wapń wbudowywać w kości a nie w tętnice.


404