Alergia na mleko


alergia na mleko

W alergii na mleko możemy mówić o nietolerancji mleka, gdyż obejmuje dwa różne zjawiska. Jednym jest nietolerancja laktozy a drugim alergia maskowana na białko mleka kazeinę.

 

Alergia na mleko – nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy jest bardzo powszechna, tak naprawdę od kilku tysięcy lat pojawił się gen tolerancji laktozy wśród mieszkańców Europy u ludzi dorosłych szczególnie dotyczy to mieszkańców Europy Północnej natomiast wśród mieszkańców Afryki i Azji do 80% mieszkańców nie toleruje laktozy więc nie spożywają tam produktów mlecznych.

W Europie około 20% mieszkańców nie toleruje laktozy szczególnie wśród osób starszych.

Nietolerancja laktozy polega na niedoborze enzymu rozkładającego laktozę czyli laktazy. Przy niedoborze laktazy bakterie jelitowe rozkładają laktozę do kwasu octowego, CO2, metanu i kwasów. Wskutek tego powstają wzdęcia i bóle brzucha oraz biegunki kwaśne.

 

Objawy nietolerancji laktozy:

 • choroby autoimmunologiczne
 • zespół chronicznego zmęczenia
 • spadek masy ciała
 • biegunki
 • bóle stawowe zwłaszcza kolan i rąk
 • migrena

 

Alergia na mleko – alergia na białko mleka krowiego

Jest to pierwsze obce białko z którym spotyka przewód pokarmowy dziecka, dlatego alergia na mleko jest najbardziej rozpowszechnioną alergią u dzieci.

Mleko krowie znacznie różni się składem od mleka kobiecego. zawiera więcej białka, gdyż przeznaczone jest dla cielaków, które znacznie szybciej rosną. Ilość żelaza,miedzi,witamin A,C i E jest znacznie mniejsza, natomiast zawartość sodu, potasu, wapnia,chloru i magnezu jest znacznie większa. Stosunek fosforu do wapnia jest mniej korzystny niż w mleku kobiecym co utrudnia wchłanianie wapnia i sprzyja powstaniu krzywicy.

W mleku ludzkim większa jest też zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale największe znaczenie mają białka,
immunoglobulin A, G, i M które powodują odporność na chorobotwórcze mikroorganizmy, czynnik przeciw gronkowcowy, laktoferynę, która wiąże żelazo i czyni niedostępnym dla bakterii, interferon zmniejszający zdolność namnażania się wirusów oraz laktoperoksydazę, hamującą rozwój paciorkowców.

Niemowlęta karmione mlekiem krowim częściej mają kolki, wysypki na skórze, Kobiety karmiące piersią również nie powinny pić mleka, bo czasami też powoduje objawy alergii na mleko matki i objawia się zaraz po urodzeniu nawet u dzieci karmionych tylko piersią, szczególnie jeżeli matka posiada tak zwany zespół przeciekającego jelita.

 

Alergia na mleko, a przeciekające jelito

Zespół przeciekającego jelita / Leaky gut synndrome / „Ser szwajcarski” jest to stan, w którym dochodzi do tworzenia się mikropor w błonie śluzowej jelita, przez które przenikają toksyny, metale ciężkie,białka mogą przenikać dalej do krwi i do wątroby powodując zatrucie organizmu, a także mogą powodować alergizację na niektóre pokarmy, które stają się nowymi alergenami…

Jest prosty test sprawdzający czy mamy podejrzewać ten zespół.

Jeżeli po zjedzeniu „porządnej porcji” buraczków barwnik pojawi się w moczu to możemy być pewni że z jelitami naszymi nie jest w porządku. Jeżeli dotyczy to kobiet w ciąży cząsteczki białka mogą przenikać przez łożysko do dziecka zanim ono przyjdzie na świat.

 

Jakie są objawy alergii na mleko?
W miarę dorastania czasami znikają zmiany na skórze dziecka i mówi się, że dziecko wyrosło z alergii, nie zawsze tak jednak jest. Częściej tworzy się przewlekła alergia na mleko.

Rozwijająca się przewlekła alergia powoduje powstawanie wielu objawów choroby:

 • przewlekły katar,
 • częste anginy,
 • zapalenia ucha,
 • astma oskrzelowa,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • zapalenie stawów,
 • Colitis ulcerosa,
 • zespoły depresyjne lub

 

Alergia na mleko maskowana

Oznacza to że nie są widoczne objawy bezpośrednio po spożyciu, dochodzić może nawet, do niemal uzależnienia od mleka i przetworów mlecznych i może to dotyczyć zarówno dzieci jak i dorosłych. Tworzą się związki kazomorfiny, które powodują uzależnienie.

Nie widoczny jest związek między alergią, a spożywanym pokarmem więc pacjenci są bardzo zdziwieni kiedy wychodzi alergia na mleko.

W testach skórnych często nie wychodzi alergia na mleko, bo testy skórne dobre są do wykrywania alergii zależnych od przeciwciał IgE, natomiast alergie maskowane zależne są,od przeciwciał IgG4, które można wykryć
specjalnymi testami z krwi badającymi te właśnie przeciwciała, ale są one bardzo drogie, więc rzadko się je wykonuje.

Testy Mora są najlepsze do badania wszystkich rodzajów alergii, nietolerancji pokarmowych, pseudoalergii oraz nadwrażliwości na histaminę!

 

Jak leczyć alergię na mleko?

Przede wszystkim trzeba ją rozpoznać.

Następnym krokiem jest karencja pokarmów zawierających mleko. Powinna trwać od 2-6 tygodni. W tym czasie trzeba wykonać kurację jelitową, oraz przeprowadzić odczulanie biorezonansowe.

Po tym leczeniu można powoli i ostrożnie wprowadzać pokarmy mleczne, jednak nigdy już pokarmy mleczne nie powinny stanowić podstawy diety tylko uzupełnienie.

Alergia na mleko jest bardzo częstą przyczyną wielu chorób, natomiast nie często jest rozpoznawana i nie jest docenianym problemem u osób dorosłych, bo nie są widoczne objawy po spożyciu mleka. Nagonka na spożywania mleka jest spowodowana przez przemysł mleczarski, który chce sprzedać więcej swoich przetworów, tego taniego białka. Niestety uczestniczą w tym procederze lekarze i publicyści nawołując do jego spożywania, przez akcje „ pij mleko, będziesz wielki”, „kubek mleka dla ucznia” i tym podobne akcje.

Może to sprawić, że alergia na mleko znacznie zwiększy swoją ilość i oby nie okazało się aktualnym hasło „Pij mleko będziesz kaleką”.

 

autorem wpisu ‚alergia na mleko’ jest Lekarz Waldemar Pawłowski.